Semla! Czyli szwedzki “Ptyś” na tłusty czwartek

                                                                                             ***

Poniższy przepis pochodzi z e-booka “Kuchnia szwedzka po polsku”, do którego odnośnik znajduje się poniżej.

Semla, zwana bułeczką wielkopostną lub – w wersji z gorącym mlekiem – również hetvägg. Jest to rodzaj wypieku z jasnego, pszennego pieczywa z nadzieniem z masy migdałowej i śmietanki.

Tego rodzaju wypiek występuje w różnych formach w Skandynawii, Finlandii i krajach bałtyckich oraz kojarzy się z Wielkim Postem. W tym przepisie, który jest częściowo oparty na istniejącej recepturze z Tasteline (2016) [23], ciasto wypiekane jest na miękkie i lekkie pieczywo pszenne, które następnie wypełnia się bitą śmietaną i oczywiście pastą migdałową.

Składniki

150 g masła (może być również margaryna)
500 ml mleka
50 g świeżych drożdży lub 2 torebki suchych
150 ml cukru
900 ml mąki pszennej
2 łyżeczki kardamonu
0,5 łyżeczki soli
Wypełnienie:
400 g migdałów (możesz użyć mąki
migdałowej lub zblendować migdały)
150 ml mleka
600 ml bitej śmietany

Jak to zrobić?

Rozpuść masło. Dodaj mleko i podgrzej mieszankę do 37°C. Pokrusz drożdże do miski i mieszaj, aż się rozpuszczą.
Dodaj cukier, kardamon, sól i prawie całą mąkę pszenną. Zostaw trochę na później. Połącz razem składniki i ugniataj ciasto.
Pozostaw ciasto pod przykryciem na około godzinę. Wyłóż ciasto na stolnicę i podziel na 26 kawałków. Uformuj okrągłe bułeczki i połóż na płycie wyłożonej papierem do pieczenia. Pozostaw do wyrośnięcia na około 30 minut. Włącz piekarnik na 220°C. Piecz bułki w środkowej części piekarnika przez około 15 minut, aż staną się złotobrązowe. Pozostaw
do ostygnięcia.

Wypełnienie

Wytnij górną część bułki, tak aby stanowiła ona “pokrywkę”. Następnie sporządź masę migdałową (jeśli nie masz mąki migdałowej) poprzez zblendowanie migdałów i wymieszaj je zawartością uzyskaną z wyciętych bułek. Zblenduj wszystko razem. Dodaj mleko i wymieszaj na gęstą masę. Ubij śmietanę, aż będzie puszysta, ale nie ubita na twardo. Wypełnij masą bułeczki. Ubij śmietanę i zrób kleksa na każdej bułeczce. Połóż też na każdej wycięty kawałek z bułeczki. Posyp cukrem pudrem.
|