Zakładam, że skoro tu jesteś, dopiero zaczynasz przygodę ze szwedzkim, lub….szukasz dobrego słownika. Wybór słownika to często jedna z pierwszych rzeczy, za którą się zabieramy, czasem jeszcze zanim przystąpimy do pierwszej lekcji.

No tak, ale przecież od jakiegoś czasu istnieje takie coś jak Google Translator, w którym można niemal wszystko przetłumaczyć. To prawda, ale Google Translator poza funkcją tłumaczenia niewiele więcej oferuje. Co do jakości tłumaczeń w Google Translator ,nie chciałbym się w tym miejscu wypowiadać, ponieważ ta jakość cały czas się zmienia, ale nie w tym rzecz.

W dobrym słowniku znajduje się (a przynajmniej powinno) kilka tłumaczeń dla jednego słowa, rodzajnik, forma liczby mnogiej, przykłady na zastosowanie danego słowa. Bez tego nie da uczyć się języka. Google Translator można zastosować jako pomoc dodatkową/ułatwienie dla osób, które znają dany język obcy całkiem nieźle, aby były w stanie zweryfikować, czy to co zostało przetłumaczone ma ręce i nogi.

Moim zdaniem trudniej jest wybrać dobry słownik języka angielskiego niż szwedzkiego, ponieważ tych drugich ilość na rynku jest mocno ograniczona. I te które są dostępne, spokojnie mogę polecić. Ponieważ język zmienia się bardzo dynamicznie, najlepsze słowniki moim zdaniem, to te internetowe. A szczególnie jeden, mianowicie Svenska Akademiens ordbok. Jest to słownik szwedzko-szwedzki, bardzo dobry na późniejszym etapie na nauki. Jeśli chodzi o polskie tytuły, albo inaczej – z polskim tłumaczeniem, polecam słownik wydany w formie mini encyklopedii autorstwa Jacka Kubitsky’ego (link poniżej).

Zanim jednak coś kupicie, spójrzcie na to co jest dostępne za darmo:

  1. https://glosbe.com/ – słownik online z bazą dla różnych języków, również z języka szwedzkiego. Bardzo lubię ten słownik, ponieważ widzę nie tylko znaczenie danego słowa, ale też jego zastosowanie w różnych kontekstach.
  2. http://folkets-lexikon.csc.kth.se/ – słownik dla osób znających bardzo dobrze angielski. Baza jest jednak ogromna, rzadko zdarza się, że nie mogę znaleźć jakiegoś słowa (chyba, że jest to słowo specjalistyczne: techniczne lub medyczne)
  3. https://www.saob.se/ – Svenska Akademiens Ordbok. Jest to słownik szwedzko-szwedzki na poziomie zaawansowanym. Jest to numer jeden ze wszystkich słowników, ponieważ jest na bieżąco aktualizowany.
  4. https://ne.ord.se/ – słownik szwedzko-angielski. Co prawda bardziej podstawowy niż np. Folkets Lexikon powyżej, ale można tu znaleźć ciekawe przykłady na zastosowanie słownictwa.

Płatne słowniki, ale też godne polecenia:

Słowniki PWN. Bez niego nie wyobrażam sobie swoich początków z językiem szwedzkim. “Kupujcie w ciemno”, nie pożałujecie.

Słownik polsko-szwedzki

Słownik szwedzko-polski

Nie ma tego dużo, ale na ten moment to wszystko co mam do zarekomendowania.