Course Content
Powitania i pożegnania
Witajcie na kursie języka szwedzkiego online! Cieszymy się, że zdecydowaliście się do nas dołączyć i rozpocząć swoją przygodę z językiem szwedzkim. W pierwszym rozdziale kursu skupimy się na nauce podstawowych zwrotów i wyrażeń, które pomogą Wam poprowadzić proste rozmowy po szwedzku. Nauczymy się, jak się witać i żegnać, a także jak przedstawić siebie innym. To bardzo ważne, aby nauczyć się tych podstawowych zwrotów, ponieważ będą one używane w każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy rozmawiamy z osobą, którą już znamy, czy też z zupełnie nową osobą. W trakcie nauki będziemy korzystać z różnych metod, takich jak nagrania audio, wideo i interaktywne ćwiczenia, aby pomóc Wam w utrwaleniu materiału. W każdej lekcji znajdziecie też przykłady dialogów i ćwiczenia, które pomogą Wam w praktycznym zastosowaniu nowo nabytych umiejętności językowych.
0/11
Sprawy codziennie i podróżowanie
Ten rozdział poświęcony jest sprawom codziennym i podróżowaniu. Obejmuje podstawowe zwroty w języku szwedzkim, które pomogą nam w komunikacji w życiu codziennym. Rozpoczynamy od liczb, a następnie przechodzimy do opisu naszego dnia, by płynnie przejść do kwestii związanych z podróżowaniem. Często używanym słowem jest "till", które oznacza "do". Możemy go użyć, aby wyrazić, że udajemy się w konkretne miejsce. Dodatkowo, istnieje również zwrot "från", co oznacza "z". Gdy mówimy o podróżowaniu po Szwecji, możemy powiedzieć, że jedziemy "till Stockholm" (do Sztokholmu) lub "från Stockholm" (z Sztokholmu). Kolejnym ważnym szwedzkim wyrażeniem jest "jag", co oznacza "ja". Jest to słowo, którego używamy, gdy mówimy o sobie. Możemy go użyć, aby powiedzieć, że udajemy się w konkretne miejsce lub wykonujemy jakąś czynność. Na przykład, możemy powiedzieć "jag åker till Stockholm" (jadę do Sztokholmu). Poznamy również szwedzkie nazwy środków transportu. Ten rozdział zawiera także inne podstawowe szwedzkie słowa, z którymi mieliście już okazję się zapoznać i które są używane w życiu codziennym. Wśród nich znajdują się "hej" i "hejdå", które służą jako pozdrowienie i pożegnanie. Inne popularne słowa to "tack" (dziękuję) i "ursäkta" (przepraszam).
0/11
Hotel
Niniejszy moduł zawiera podstawowe słownictwo związane z hotelem oraz zwroty, które pomogą kursantom skutecznie załatwić podstawowe sprawy w hotelu, takie jak opłacenie pokoju czy znalezienie hotelowej restauracji. Kursanci będą mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi słowami i zwrotami w języku szwedzkim, umożliwiającym sprawną komunikację w hotelowym otoczeniu. Dzięki nabytym umiejętnościom będą w stanie bez trudności uregulować płatność za pobyt, odnaleźć miejsce, gdzie zjeść posiłek wewnątrz hotelu oraz skorzystać z różnych udogodnień.
0/5
Jedzenie i zakupy
Ten rozdział zawiera podstawowe słownictwo i zwroty związane z jedzeniem. Będziesz mieć okazję potrenować wymowę oraz nauczysz się zamawiać jedzenie w restauracji. Opowiemy też kilka kulturowych ciekawostek, które mogą Ci się przydać podczas podróży do Szwecji.
0/8
U lekarza
Ten rozdział zawiera przegląd podstawowych zwrotów w języku szwedzkim w zakresie medycyny. Zawiera on wiele przydatnych słów i zwrotów, które pomogą w rozmowie z lekarzem i w opisaniu dolegliwości. Najczęściej występujące dolegliwości, które należy wiedzieć jak nazwać to bóle głowy, gorączka, zawroty głowy, bóle brzucha, bóle stawów, bóle mięśni i inne. Znajdują się tu również zwroty dotyczące leczenia i opieki medycznej oraz słowa opisujące stan zdrowia pacjenta. Każdy zwrot został wyjaśniony w prosty sposób, co pozwala na szybkie i łatwe nauczenie się języka szwedzkiego. Ten rozdział jest idealny dla każdego, kto chce poszerzyć swoje zdolności komunikacyjne w języku szwedzkim.
0/8
Wynajem lokum do mieszkania
W tej części będzie o szukaniu mieszkania. Poznacie podstawowe zwroty związane z poszukiwaniem mieszkania, dowiecie się jakich formalności trzeba dopełnić oraz nauczycie się słówek związanych z wyposażeniem wnętrz. Dodatkowo dowiedziecie się co nieco o zwyczajach panujących w szwedzkich domach.
0/4
Sprawy urzędowe
W tej części dowiesz się, co należy zrobić po przeprowadzce do Szwecji: dokąd się udać, jakie formalności załatwić, gdzie się zgłosić w razie choroby, jak zarejestrować swój pobyt
0/4
Podstawy gramatyki
Gramatyka szwedzka nie jest bardzo trudna do opanowania, ale oczywiście bez jej znajomości nie będziesz poprawnie posługiwać się językiem. W tym rozdziale opowiem Ci co nie co o podstawach.
0/4
Tajniki szwedzkiej wymowy
Dotarliśmy do najtrudniejszej części w języku szwedzkim - do wymowy. Z pewnością jest o wiele trudniejsza niż gramatyka szwedzka oraz o wiele trudniejsza do nauczenia. Naukę należy oczywiście zacząć od alfabetu i na tym się skupimy.
0/3
Test
Test 2
Poczuj się dobrze w Szwecji! (Copy 5)
About Lesson


I köpcentrum
W centrum handlowym

CZAS TRWANIA LEKCJI

Minuty Sekundy
Minęło 15 minut. Jeśli potrzebujesz więcej czasu, w porządku.

*Sugerowany maksymalny czas, który należy spędzić na przerabianiu lekcji. 

W tej lekcji po raz pierwszy wejdziemy do szwedzkiego sklepu. Co możemy tu zastać? Jak się tu odnaleźć?

Szwedzki sklep spożywczy (i nie tylko spożywczy)

Pewnie zastanawiacie się po co będziemy uczyć się produktów sklepowych, skoro większość sklepów, które będziecie odwiedzać, to supermarkety, w których robicie zakupy praktycznie bez kontaktu ze sprzedawcą. 

To oczywiście prawda. Jednak oczywistym jest, że nazwy produktów na produktach są po szwedzku. Skąd będziesz wiedzieć, która mąka to pszenna a która żytnia? A który to cukier, a która to sól? Które to mleko a które maślanka? Który pasztet to pasztet wegański o smaku wątróbki, a który to pasztet z wątróbki? Które bułki to bułki maślane, a które zwykłe śniadaniowe? I co, przekonałam Was? 

Sami widzicie, że warto znać nazwy produktów sklepowych.

A teraz kilka szwedzkich sieciówek, w których możecie zrobić zakupy spożywcze:

MAT – JEDZENIE

Ett bröd – chleb

Bullar – bułki

Ett vatten – woda

Ett tvättmedel – proszek do prania

En hämtmat – jedzenie na wynos

Frysvaror – mrożonki

En fisk – ryba

En kyckling – kurczak

Ett nöttkött – wołowina

En skinka – szynka

Korvar – kiełbaski

En ost – ser

Frukter – owoce

Socker – cukier

GRÖNSAKER – WARZYWA

En morot – marchew

En potatis – ziemniak

En tomat – pomidor

En gurka – ogórek

En paprika – papryka

En lök – cebula

En spenat – szpinak

En blomkål  – kalafior

En broccoli – brokuły

En rödbeta – burak

FRUKTER – OWOCE

Ett äpple – jabłko

En banan – banan

En apelsin – pomarańcza

En jordgubbe – truskawka

En citron – cytryna

Ett hallon – malina

Ett blåbär – borówka

DRYCKER – PICIE

O tym będzie kolejny rozdział. W supermarkecie można kupić:

Ett kaffe – Kawa

Ett te – herbata

En flaska vatten – butelka wody

En saft – sok

En mjölk – mleko

Co do wszelkich napojów alkoholowych: W Szwecji alkohol powyżej 3,5 % można kupić tylko w specjalnie przeznaczonych do tego celu sklepach tzw. SYSTEMBOLAGET. Są to państwowe sklepy monopolowe.  Aby zakupić alkohol w Szwecji, trzeba mieć ukończone 20 lat.

VID KASSAN – PRZY KASIE

En påse, tack. 

Poproszę reklamówkę/siatkę.

Två påsar, tack.

Poproszę 2 reklamówki.

Nu ska vi gå till kassan.

I teraz idziemy do kasy

Sprzedawca może też sam zapytać, czy nie potrzebujesz siatki. 

Vill du ha en påse?

Czy chcesz reklamówkę/siatkę?

En påse?

Siatkę?

Ja, tack.

Tak, poproszę.

Nej, tack.

Nie, dziękuję.

4.

Ellen: Hej! Hur står det till? (Hej! Jak się masz?)

Bosse: Ganska dåligt. Jag är förskyld.  Hur mår du själv? (Bardzo źle. Jestem przeziębiony. A jak Ty się masz?)

Ellen: Jag är mycket trött. (Jestem bardzo zmęczona)

Bosse: Oj då. Drick en kopp kaffe. (Oj…. Wypij kubek kawy)

Szwedzka wioska – odcinek 13

W dzisiejszym odcinku “Szwedzkiej wioski” Mattias wybiera się na zakupy z córką. Co kupi? O tym dowiecie się w poniższym odcinku.


Ważne!

Jeśli będziesz w Szwecji to koniecznie zrób zakupy! Obejrzyj opakowania od produktów i przeczytaj ich nazwy. Zatrzymaj się też obok nazw owoców i warzyw. Przeczytaj w myślach.