Course Content
Powitania i pożegnania
Witajcie na kursie języka szwedzkiego online! Cieszymy się, że zdecydowaliście się do nas dołączyć i rozpocząć swoją przygodę z językiem szwedzkim. W pierwszym rozdziale kursu skupimy się na nauce podstawowych zwrotów i wyrażeń, które pomogą Wam poprowadzić proste rozmowy po szwedzku. Nauczymy się, jak się witać i żegnać, a także jak przedstawić siebie innym. To bardzo ważne, aby nauczyć się tych podstawowych zwrotów, ponieważ będą one używane w każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy rozmawiamy z osobą, którą już znamy, czy też z zupełnie nową osobą. W trakcie nauki będziemy korzystać z różnych metod, takich jak nagrania audio, wideo i interaktywne ćwiczenia, aby pomóc Wam w utrwaleniu materiału. W każdej lekcji znajdziecie też przykłady dialogów i ćwiczenia, które pomogą Wam w praktycznym zastosowaniu nowo nabytych umiejętności językowych.
0/11
Sprawy codziennie i podróżowanie
Ten rozdział poświęcony jest sprawom codziennym i podróżowaniu. Obejmuje podstawowe zwroty w języku szwedzkim, które pomogą nam w komunikacji w życiu codziennym. Rozpoczynamy od liczb, a następnie przechodzimy do opisu naszego dnia, by płynnie przejść do kwestii związanych z podróżowaniem. Często używanym słowem jest "till", które oznacza "do". Możemy go użyć, aby wyrazić, że udajemy się w konkretne miejsce. Dodatkowo, istnieje również zwrot "från", co oznacza "z". Gdy mówimy o podróżowaniu po Szwecji, możemy powiedzieć, że jedziemy "till Stockholm" (do Sztokholmu) lub "från Stockholm" (z Sztokholmu). Kolejnym ważnym szwedzkim wyrażeniem jest "jag", co oznacza "ja". Jest to słowo, którego używamy, gdy mówimy o sobie. Możemy go użyć, aby powiedzieć, że udajemy się w konkretne miejsce lub wykonujemy jakąś czynność. Na przykład, możemy powiedzieć "jag åker till Stockholm" (jadę do Sztokholmu). Poznamy również szwedzkie nazwy środków transportu. Ten rozdział zawiera także inne podstawowe szwedzkie słowa, z którymi mieliście już okazję się zapoznać i które są używane w życiu codziennym. Wśród nich znajdują się "hej" i "hejdå", które służą jako pozdrowienie i pożegnanie. Inne popularne słowa to "tack" (dziękuję) i "ursäkta" (przepraszam).
0/11
Hotel
Niniejszy moduł zawiera podstawowe słownictwo związane z hotelem oraz zwroty, które pomogą kursantom skutecznie załatwić podstawowe sprawy w hotelu, takie jak opłacenie pokoju czy znalezienie hotelowej restauracji. Kursanci będą mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi słowami i zwrotami w języku szwedzkim, umożliwiającym sprawną komunikację w hotelowym otoczeniu. Dzięki nabytym umiejętnościom będą w stanie bez trudności uregulować płatność za pobyt, odnaleźć miejsce, gdzie zjeść posiłek wewnątrz hotelu oraz skorzystać z różnych udogodnień.
0/5
Jedzenie i zakupy
Ten rozdział zawiera podstawowe słownictwo i zwroty związane z jedzeniem. Będziesz mieć okazję potrenować wymowę oraz nauczysz się zamawiać jedzenie w restauracji. Opowiemy też kilka kulturowych ciekawostek, które mogą Ci się przydać podczas podróży do Szwecji.
0/8
U lekarza
Ten rozdział zawiera przegląd podstawowych zwrotów w języku szwedzkim w zakresie medycyny. Zawiera on wiele przydatnych słów i zwrotów, które pomogą w rozmowie z lekarzem i w opisaniu dolegliwości. Najczęściej występujące dolegliwości, które należy wiedzieć jak nazwać to bóle głowy, gorączka, zawroty głowy, bóle brzucha, bóle stawów, bóle mięśni i inne. Znajdują się tu również zwroty dotyczące leczenia i opieki medycznej oraz słowa opisujące stan zdrowia pacjenta. Każdy zwrot został wyjaśniony w prosty sposób, co pozwala na szybkie i łatwe nauczenie się języka szwedzkiego. Ten rozdział jest idealny dla każdego, kto chce poszerzyć swoje zdolności komunikacyjne w języku szwedzkim.
0/8
Wynajem lokum do mieszkania
W tej części będzie o szukaniu mieszkania. Poznacie podstawowe zwroty związane z poszukiwaniem mieszkania, dowiecie się jakich formalności trzeba dopełnić oraz nauczycie się słówek związanych z wyposażeniem wnętrz. Dodatkowo dowiedziecie się co nieco o zwyczajach panujących w szwedzkich domach.
0/4
Sprawy urzędowe
W tej części dowiesz się, co należy zrobić po przeprowadzce do Szwecji: dokąd się udać, jakie formalności załatwić, gdzie się zgłosić w razie choroby, jak zarejestrować swój pobyt
0/4
Podstawy gramatyki
Gramatyka szwedzka nie jest bardzo trudna do opanowania, ale oczywiście bez jej znajomości nie będziesz poprawnie posługiwać się językiem. W tym rozdziale opowiem Ci co nie co o podstawach.
0/4
Tajniki szwedzkiej wymowy
Dotarliśmy do najtrudniejszej części w języku szwedzkim - do wymowy. Z pewnością jest o wiele trudniejsza niż gramatyka szwedzka oraz o wiele trudniejsza do nauczenia. Naukę należy oczywiście zacząć od alfabetu i na tym się skupimy.
0/3
Test
Test 2
Poczuj się dobrze w Szwecji! (Copy 5)
About LessonJag heter…Jag bor i…..
Opowiadam o sobie po szwedzku

CZAS TRWANIA LEKCJI

*Sugerowany maksymalny czas, który należy spędzić na przerabianiu lekcji. 

Minuty Sekundy

W tej lekcji nauczysz się przedstawiać po szwedzku oraz opowiadać o sobie w kilku zdaniach.

Jak się nazywasz i skąd jesteś?

Dziś nauczysz się przedstawiać po szwedzku i opowiadać o sobie w kilku zdaniach. Poniżej mamy 5 przykładowych prezentacji:

1. Anja

Hej! Jag heter Anja. Jag kommer från Polen. Jag är IT-specialist. Jag bor i Göteborg nu. Jag har en man. Han heter Peter. Vi har inte barn. Jag talar polska, engelska och lite svenska.

Cześć! Nazywam się Anja. Pochodzę z Polski. Jestem informatykiem. Mieszkam teraz w Göteborgu. Mam męża. On ma na imię Piotr. Nie mamy dzieci. Mówię po polsku, angielsku i trochę po szwedzku.

2. Anders

Hej! Jag heter Anders. Jag kommer från Polen. Jag är läkare. Jag bor i Malmö nu. Jag har en fru. Hon heter Maria. Vi har ett barn, en pojke. Han heter Jan. Jag talar polska, tyska och lite svenska.

Cześć! Nazywam się Anders. Jestem z Polski. Jestem lekarzem. Mieszkam obecnie w Malmo. Mam żonę. Na imię jej Maria. Mamy jedno dziecko, chłopca. Nazywa się Jan. Mówię po polsku, niemiecku i trochę po szwedzku.

3. Erika

Hej! Jag heter Erika. Jag kommer från Tyskland. Jag är sjuksköterska på sjukhuset. Jag bor i Umeå nu. Jag har en sambo. Han heter Pelle. Vi har två barn. De heter Ellin och Tim. Jag talar tyska, engelska och lite svenska.

Cześć! Mam na imię Erika. Jestem z Niemiec. Jestem pielęgniarką w szpitalu. Mieszkam teraz w Umeå. Mam partnera. Nazywa się Pelle. Mamy dwoje dzieci. Nazywają się Ellin i Tim. Mówię po niemiecku, angielsku i trochę po szwedzku.

4. Karina

Hej! Jag heter Karina. Jag kommer från England. Jag arbetar som ingenjör. Jag bor i Linköping. Jag är singel. Jag har en hund och en katt. Jag talar engelska, spanska och lite svenska.

Cześć! Mam na imię Karina. Jestem z Anglii. Pracuję jako inżynier. Mieszkam w Linköping. Jestem singielką. Mam psa i kota. Mówię po angielsku, hiszpańsku i trochę po szwedzku.

5. Simon

Hej! Jag heter Simon. Jag kommer från Rumänien. Jag jobbar som lärare. Jag undervisar i engelska. Jag bor i Visby. Jag bor i ett hus med mina föräldrar – min mamma och pappa. Jag talar engelska, spanska och lite svenska.

Cześć! Mam na imię Szymon. Pochodzę z Rumunii. Pracuję jako nauczyciel. Uczę angielskiego. Mieszkam w Visby. Mieszkam w domu z rodzicami – mamą i tatą. Mówię po angielsku, hiszpańsku i trochę po szwedzku.

OBS!

Dobra wiadomość dla tych, którzy boją się szwedzkiej gramatyki. Nie ma się czego bać! W szwedzkim czasowniki nie odmieniają się przez osoby. Oznacza to, że każde z tych zdań jest poprawne:

Jag heter Olle.

Han heter Olle.

Hon heter Karina.

 

Szwedzka wioska – odcinek 4

W tym odcinku “Szwedzkiej wioski” nasi bohaterowie będą się przedstawiać.


Ważne!

Przesłuchaj i obejrzyj filmik wielokrotnie. Powtarzaj to co usłyszysz.
Wracaj do tej lekcji kilkukrotnie.