Course Content
Powitania i pożegnania
Witajcie na kursie języka szwedzkiego online! Cieszymy się, że zdecydowaliście się do nas dołączyć i rozpocząć swoją przygodę z językiem szwedzkim. W pierwszym rozdziale kursu skupimy się na nauce podstawowych zwrotów i wyrażeń, które pomogą Wam poprowadzić proste rozmowy po szwedzku. Nauczymy się, jak się witać i żegnać, a także jak przedstawić siebie innym. To bardzo ważne, aby nauczyć się tych podstawowych zwrotów, ponieważ będą one używane w każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy rozmawiamy z osobą, którą już znamy, czy też z zupełnie nową osobą. W trakcie nauki będziemy korzystać z różnych metod, takich jak nagrania audio, wideo i interaktywne ćwiczenia, aby pomóc Wam w utrwaleniu materiału. W każdej lekcji znajdziecie też przykłady dialogów i ćwiczenia, które pomogą Wam w praktycznym zastosowaniu nowo nabytych umiejętności językowych.
0/11
Sprawy codziennie i podróżowanie
Ten rozdział poświęcony jest sprawom codziennym i podróżowaniu. Obejmuje podstawowe zwroty w języku szwedzkim, które pomogą nam w komunikacji w życiu codziennym. Rozpoczynamy od liczb, a następnie przechodzimy do opisu naszego dnia, by płynnie przejść do kwestii związanych z podróżowaniem. Często używanym słowem jest "till", które oznacza "do". Możemy go użyć, aby wyrazić, że udajemy się w konkretne miejsce. Dodatkowo, istnieje również zwrot "från", co oznacza "z". Gdy mówimy o podróżowaniu po Szwecji, możemy powiedzieć, że jedziemy "till Stockholm" (do Sztokholmu) lub "från Stockholm" (z Sztokholmu). Kolejnym ważnym szwedzkim wyrażeniem jest "jag", co oznacza "ja". Jest to słowo, którego używamy, gdy mówimy o sobie. Możemy go użyć, aby powiedzieć, że udajemy się w konkretne miejsce lub wykonujemy jakąś czynność. Na przykład, możemy powiedzieć "jag åker till Stockholm" (jadę do Sztokholmu). Poznamy również szwedzkie nazwy środków transportu. Ten rozdział zawiera także inne podstawowe szwedzkie słowa, z którymi mieliście już okazję się zapoznać i które są używane w życiu codziennym. Wśród nich znajdują się "hej" i "hejdå", które służą jako pozdrowienie i pożegnanie. Inne popularne słowa to "tack" (dziękuję) i "ursäkta" (przepraszam).
0/11
Hotel
Niniejszy moduł zawiera podstawowe słownictwo związane z hotelem oraz zwroty, które pomogą kursantom skutecznie załatwić podstawowe sprawy w hotelu, takie jak opłacenie pokoju czy znalezienie hotelowej restauracji. Kursanci będą mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi słowami i zwrotami w języku szwedzkim, umożliwiającym sprawną komunikację w hotelowym otoczeniu. Dzięki nabytym umiejętnościom będą w stanie bez trudności uregulować płatność za pobyt, odnaleźć miejsce, gdzie zjeść posiłek wewnątrz hotelu oraz skorzystać z różnych udogodnień.
0/5
Jedzenie i zakupy
Ten rozdział zawiera podstawowe słownictwo i zwroty związane z jedzeniem. Będziesz mieć okazję potrenować wymowę oraz nauczysz się zamawiać jedzenie w restauracji. Opowiemy też kilka kulturowych ciekawostek, które mogą Ci się przydać podczas podróży do Szwecji.
0/8
U lekarza
Ten rozdział zawiera przegląd podstawowych zwrotów w języku szwedzkim w zakresie medycyny. Zawiera on wiele przydatnych słów i zwrotów, które pomogą w rozmowie z lekarzem i w opisaniu dolegliwości. Najczęściej występujące dolegliwości, które należy wiedzieć jak nazwać to bóle głowy, gorączka, zawroty głowy, bóle brzucha, bóle stawów, bóle mięśni i inne. Znajdują się tu również zwroty dotyczące leczenia i opieki medycznej oraz słowa opisujące stan zdrowia pacjenta. Każdy zwrot został wyjaśniony w prosty sposób, co pozwala na szybkie i łatwe nauczenie się języka szwedzkiego. Ten rozdział jest idealny dla każdego, kto chce poszerzyć swoje zdolności komunikacyjne w języku szwedzkim.
0/8
Wynajem lokum do mieszkania
W tej części będzie o szukaniu mieszkania. Poznacie podstawowe zwroty związane z poszukiwaniem mieszkania, dowiecie się jakich formalności trzeba dopełnić oraz nauczycie się słówek związanych z wyposażeniem wnętrz. Dodatkowo dowiedziecie się co nieco o zwyczajach panujących w szwedzkich domach.
0/4
Sprawy urzędowe
W tej części dowiesz się, co należy zrobić po przeprowadzce do Szwecji: dokąd się udać, jakie formalności załatwić, gdzie się zgłosić w razie choroby, jak zarejestrować swój pobyt
0/4
Podstawy gramatyki
Gramatyka szwedzka nie jest bardzo trudna do opanowania, ale oczywiście bez jej znajomości nie będziesz poprawnie posługiwać się językiem. W tym rozdziale opowiem Ci co nie co o podstawach.
0/4
Tajniki szwedzkiej wymowy
Dotarliśmy do najtrudniejszej części w języku szwedzkim - do wymowy. Z pewnością jest o wiele trudniejsza niż gramatyka szwedzka oraz o wiele trudniejsza do nauczenia. Naukę należy oczywiście zacząć od alfabetu i na tym się skupimy.
0/3
Test
Test 2
Poczuj się dobrze w Szwecji! (Copy 5)
About Lesson

CZAS TRWANIA LEKCJI


Inne środki transportu
Cykel, färja, tunnelbana osv.


Minuty Sekundy
Minęło 15 minut. Jeśli potrzebujesz więcej czasu, w porządku.

*Sugerowany maksymalny czas, który należy spędzić na przerabianiu lekcji. 

W tej lekcji poznacie kolejne środki transportu.

Jak nie samochód, pociąg i autobus…. to co?

Szwedzi starają się mało jeździć samochodami a dużo spacerować i jeździć rowerem. Przy dłuższych dystansach Szwedzi bardzo często wybierają pociągi. 

Szwecja ma świetnie rozwiniętą kolej i prawie wszędzie można dojechać pociągiem. Dodatkowo kursują one stosunkowo często.

Jeśli chodzi o inne środki transportu, należą do nich bez wątpienia rowery.

A rower po szwedzku to en cykel.

Jag cyklar.

Jadę rowerem.

En cykelbana

Ścieżka rowerowa

Ponieważ rower jest niezwykle popularnym środkiem przemieszczana się, w niektórych miejscach obowiązuje zakaz jazdy rowerem, np. na starówkach miast.

Wówczas możecie spotkać następujący znak Cykling Förbjuden – zakaz jazdy rowerem w niektórych obszarach, przeważnie na deptakach, starówkach. Tam przeważnie nie można jeździć na rowerze. Rower należy wtedy prowadzić. Poniżej akurat znak postawiony przed wejściem do rezerwatu przyrody.

Oczywiście można też chodzić pieszo:)

Jag går till fots.

Idę pieszo

Jag promenderar.

Spaceruję.

Prom

En färja

Do Szwecji można z Polski nie tylko polecieć samolotem, ale też popłynąć promem. W związku rosnącymi cenami biletów lotniczych, przeprawa promowa zyskuje na popularności.

Promem można do Szwecji popłynąć np. z Gdyni lub Świnoujścia.

Jag åker färja till Sverige.

Płynę promem do Szwecji.

En hamn

Port

Vi kommer till hamnen.

Dopływamy do portu.


En båt

Statek/Jacht

Ponieważ w Szwecji jest mnóstwo jezior i z racji bardzo długiej linii brzegowej, jacht jest bardzo popularnym środkiem do uprawiania sportu/spędzania nań wolnego czasu.

Jag seglar

Żegluję

Jag paddlar kanot

Płynę kajakiem

En spårvagn

Tramwaj

Jag åker spårvagn

Jadę tramwajem.

En tunnelbana

Metro

Jag åker tunnelbana.

Jadę tramwajem.

Ett pendeltåg

Pociąg podmiejski

Pociąg, który kursuje między blisko położynymi miejscowościami dowożący ludzi do i z pracy/na uczelnię.

Szwedzka wioska – odcinek 9

W tym odcinku “Szwedzkiej wioski” skupimy się na innych środkach transportu, z których korzystają Szwedzi.


Ważne!

Zapamiętaj czasownik “åker”, który używany jest w kontekście przemieszczania się różnymi środkami transportu: samochodem, autobusem, pociągiem, statkiem. tramwajem Co prawda dosłownie åker oznacza jadę, ale tu stosowane jest to przemieszczania się również wspomnianymi środkami transportu.