Course Content
Powitania i pożegnania
Witajcie na kursie języka szwedzkiego online! Cieszymy się, że zdecydowaliście się do nas dołączyć i rozpocząć swoją przygodę z językiem szwedzkim. W pierwszym rozdziale kursu skupimy się na nauce podstawowych zwrotów i wyrażeń, które pomogą Wam poprowadzić proste rozmowy po szwedzku. Nauczymy się, jak się witać i żegnać, a także jak przedstawić siebie innym. To bardzo ważne, aby nauczyć się tych podstawowych zwrotów, ponieważ będą one używane w każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy rozmawiamy z osobą, którą już znamy, czy też z zupełnie nową osobą. W trakcie nauki będziemy korzystać z różnych metod, takich jak nagrania audio, wideo i interaktywne ćwiczenia, aby pomóc Wam w utrwaleniu materiału. W każdej lekcji znajdziecie też przykłady dialogów i ćwiczenia, które pomogą Wam w praktycznym zastosowaniu nowo nabytych umiejętności językowych.
0/11
Sprawy codziennie i podróżowanie
Ten rozdział poświęcony jest sprawom codziennym i podróżowaniu. Obejmuje podstawowe zwroty w języku szwedzkim, które pomogą nam w komunikacji w życiu codziennym. Rozpoczynamy od liczb, a następnie przechodzimy do opisu naszego dnia, by płynnie przejść do kwestii związanych z podróżowaniem. Często używanym słowem jest "till", które oznacza "do". Możemy go użyć, aby wyrazić, że udajemy się w konkretne miejsce. Dodatkowo, istnieje również zwrot "från", co oznacza "z". Gdy mówimy o podróżowaniu po Szwecji, możemy powiedzieć, że jedziemy "till Stockholm" (do Sztokholmu) lub "från Stockholm" (z Sztokholmu). Kolejnym ważnym szwedzkim wyrażeniem jest "jag", co oznacza "ja". Jest to słowo, którego używamy, gdy mówimy o sobie. Możemy go użyć, aby powiedzieć, że udajemy się w konkretne miejsce lub wykonujemy jakąś czynność. Na przykład, możemy powiedzieć "jag åker till Stockholm" (jadę do Sztokholmu). Poznamy również szwedzkie nazwy środków transportu. Ten rozdział zawiera także inne podstawowe szwedzkie słowa, z którymi mieliście już okazję się zapoznać i które są używane w życiu codziennym. Wśród nich znajdują się "hej" i "hejdå", które służą jako pozdrowienie i pożegnanie. Inne popularne słowa to "tack" (dziękuję) i "ursäkta" (przepraszam).
0/11
Hotel
Niniejszy moduł zawiera podstawowe słownictwo związane z hotelem oraz zwroty, które pomogą kursantom skutecznie załatwić podstawowe sprawy w hotelu, takie jak opłacenie pokoju czy znalezienie hotelowej restauracji. Kursanci będą mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi słowami i zwrotami w języku szwedzkim, umożliwiającym sprawną komunikację w hotelowym otoczeniu. Dzięki nabytym umiejętnościom będą w stanie bez trudności uregulować płatność za pobyt, odnaleźć miejsce, gdzie zjeść posiłek wewnątrz hotelu oraz skorzystać z różnych udogodnień.
0/5
Jedzenie i zakupy
Ten rozdział zawiera podstawowe słownictwo i zwroty związane z jedzeniem. Będziesz mieć okazję potrenować wymowę oraz nauczysz się zamawiać jedzenie w restauracji. Opowiemy też kilka kulturowych ciekawostek, które mogą Ci się przydać podczas podróży do Szwecji.
0/8
U lekarza
Ten rozdział zawiera przegląd podstawowych zwrotów w języku szwedzkim w zakresie medycyny. Zawiera on wiele przydatnych słów i zwrotów, które pomogą w rozmowie z lekarzem i w opisaniu dolegliwości. Najczęściej występujące dolegliwości, które należy wiedzieć jak nazwać to bóle głowy, gorączka, zawroty głowy, bóle brzucha, bóle stawów, bóle mięśni i inne. Znajdują się tu również zwroty dotyczące leczenia i opieki medycznej oraz słowa opisujące stan zdrowia pacjenta. Każdy zwrot został wyjaśniony w prosty sposób, co pozwala na szybkie i łatwe nauczenie się języka szwedzkiego. Ten rozdział jest idealny dla każdego, kto chce poszerzyć swoje zdolności komunikacyjne w języku szwedzkim.
0/8
Poczuj się dobrze w Szwecji! (Copy 3)
About Lesson


En i Ett
Co to jest i co z tym zrobić?

CZAS TRWANIA LEKCJI

Minuty Sekundy
Minęło 15 minut. Jeśli potrzebujesz więcej czasu, w porządku.

*Sugerowany maksymalny czas, który należy spędzić na przerabianiu lekcji. 

Rodzaje w języku szwedzkim. Czy jest w szwedzkim coś takiego jak rodzaj męski, żeński i nijaki? Dziś będzie czystej trochę teorii.

W języku szwedzkim występują dwa rodzaje: en i ett

W poprzednich lekcjach zauważyliście na pewno, że w zdaniach od czasu do czasu pojawiają się słówka en i ett. Są to rodzajniki. W języku szwedzkim występują dwa rodzajniki: “en” i “ett”. Rodzajniki te pełnią kluczową rolę w tworzeniu zdań i są związane z płcią rzeczowników. W tej lekcji omówimy, czym są rodzajniki “en” i “ett”, podamy przykłady ich użycia i wyjaśnimy, jak je stosować.

Płeć rzeczowników rozumie się tu inaczej niż w języku polskim, gdzie mamy rodzaj męski, żeński i nijaki. W języku szwedzkim nie ma rodzaju męskiego i żeńskiego, jest za coś co przypomina rodzaj nijaki. O tym niżej.

Co to jest “en” a co to “ett”?

Rodzajnik “en” jest używany do określenia rodzaju męskiego i żeńskiego rzeczowników, podczas gdy rodzajnik “ett” jest używany do rodzaju nijakiego rzeczowników.

Przykłady

“en pojke” (chłopiec) – męski rodzajnik

“en flicka” (dziewczynka) – żeński rodzajnik

“ett hus” (dom) – nijaki rodzajnik

“ett äpple” (jabłko) – nijaki rodzajnik

W jaki sposób określić, który rzeczownik ma rodzajnik “en” a który “ett” w języku szwedzkim?

W języku szwedzkim określenie, który rzeczownik wymaga rodzajnika “en” (rodzaj męski lub żeński) a który “ett” (rodzaj nijaki), może być wyzwaniem dla osób uczących się tego języka. Nie istnieją jednoznaczne reguły, które pozwoliłyby przyporządkować wszystkie rzeczowniki do odpowiednich rodzajników. Jednakże, istnieją pewne wskazówki, które mogą ułatwić tę kwestię:

Płeć biologiczna: Większość rzeczowników oznaczających żywe istoty, takich jak ludzie i zwierzęta, posiada przypisany rodzaj męski lub żeński. Na przykład “en man” (mężczyzna) i “en kvinna” (kobieta) używają rodzajnika “en”, ponieważ są to osoby męskie i żeńskie. Z drugiej strony, “ett barn” (dziecko) używa rodzajnika “ett”, ponieważ jest to dziecko, a rodzaj nijaki jest używany dla nieokreślonych istot.

Końcówki rzeczowników: W niektórych przypadkach, rodzaj rzeczownika można wywnioskować na podstawie jego końcówki. Na przykład, rzeczowniki zakończone na -a są zazwyczaj rodzaju żeńskiego, jak “en flicka” (dziewczynka). Rzeczowniki zakończone na -e mogą być rodzaju męskiego lub żeńskiego, na przykład “en pojke” (chłopiec) lub “en skola” (szkoła). Jednak istnieją wyjątki od tej zasady.

Jak się tego nauczyć? Niestety, nie ma jednoznacznych reguł, które określałyby rodzaj rzeczowników. Trzeba po prostu zapamiętać rodzaj dla każdego rzeczownika, najlepiej w kontekście zdania. Co więcej, mówi się, że około 80 % rzeczowników ma rodzajnik en a około 20 % ett. I to by było na tyle jeśli chodzi o reguły.

Ważne!

UWAGA!
Pamiętaj, że wybór odpowiedniego rodzajnika jest ważny dla poprawnego funkcjonowania języka szwedzkiego, ale nawet rodowici użytkownicy języka mogą popełniać błędy czasami. Nauka i praktyka są kluczowe do opanowania tej umiejętności, dlatego warto regularnie czytać, słuchać i rozmawiać po szwedzku.