Course Content
Powitania i pożegnania
Witajcie na kursie języka szwedzkiego online! Cieszymy się, że zdecydowaliście się do nas dołączyć i rozpocząć swoją przygodę z językiem szwedzkim. W pierwszym rozdziale kursu skupimy się na nauce podstawowych zwrotów i wyrażeń, które pomogą Wam poprowadzić proste rozmowy po szwedzku. Nauczymy się, jak się witać i żegnać, a także jak przedstawić siebie innym. To bardzo ważne, aby nauczyć się tych podstawowych zwrotów, ponieważ będą one używane w każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy rozmawiamy z osobą, którą już znamy, czy też z zupełnie nową osobą. W trakcie nauki będziemy korzystać z różnych metod, takich jak nagrania audio, wideo i interaktywne ćwiczenia, aby pomóc Wam w utrwaleniu materiału. W każdej lekcji znajdziecie też przykłady dialogów i ćwiczenia, które pomogą Wam w praktycznym zastosowaniu nowo nabytych umiejętności językowych.
0/11
Sprawy codziennie i podróżowanie
Ten rozdział poświęcony jest sprawom codziennym i podróżowaniu. Obejmuje podstawowe zwroty w języku szwedzkim, które pomogą nam w komunikacji w życiu codziennym. Rozpoczynamy od liczb, a następnie przechodzimy do opisu naszego dnia, by płynnie przejść do kwestii związanych z podróżowaniem. Często używanym słowem jest "till", które oznacza "do". Możemy go użyć, aby wyrazić, że udajemy się w konkretne miejsce. Dodatkowo, istnieje również zwrot "från", co oznacza "z". Gdy mówimy o podróżowaniu po Szwecji, możemy powiedzieć, że jedziemy "till Stockholm" (do Sztokholmu) lub "från Stockholm" (z Sztokholmu). Kolejnym ważnym szwedzkim wyrażeniem jest "jag", co oznacza "ja". Jest to słowo, którego używamy, gdy mówimy o sobie. Możemy go użyć, aby powiedzieć, że udajemy się w konkretne miejsce lub wykonujemy jakąś czynność. Na przykład, możemy powiedzieć "jag åker till Stockholm" (jadę do Sztokholmu). Poznamy również szwedzkie nazwy środków transportu. Ten rozdział zawiera także inne podstawowe szwedzkie słowa, z którymi mieliście już okazję się zapoznać i które są używane w życiu codziennym. Wśród nich znajdują się "hej" i "hejdå", które służą jako pozdrowienie i pożegnanie. Inne popularne słowa to "tack" (dziękuję) i "ursäkta" (przepraszam).
0/11
Hotel
Niniejszy moduł zawiera podstawowe słownictwo związane z hotelem oraz zwroty, które pomogą kursantom skutecznie załatwić podstawowe sprawy w hotelu, takie jak opłacenie pokoju czy znalezienie hotelowej restauracji. Kursanci będą mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi słowami i zwrotami w języku szwedzkim, umożliwiającym sprawną komunikację w hotelowym otoczeniu. Dzięki nabytym umiejętnościom będą w stanie bez trudności uregulować płatność za pobyt, odnaleźć miejsce, gdzie zjeść posiłek wewnątrz hotelu oraz skorzystać z różnych udogodnień.
0/5
Jedzenie i zakupy
Ten rozdział zawiera podstawowe słownictwo i zwroty związane z jedzeniem. Będziesz mieć okazję potrenować wymowę oraz nauczysz się zamawiać jedzenie w restauracji. Opowiemy też kilka kulturowych ciekawostek, które mogą Ci się przydać podczas podróży do Szwecji.
0/8
U lekarza
Ten rozdział zawiera przegląd podstawowych zwrotów w języku szwedzkim w zakresie medycyny. Zawiera on wiele przydatnych słów i zwrotów, które pomogą w rozmowie z lekarzem i w opisaniu dolegliwości. Najczęściej występujące dolegliwości, które należy wiedzieć jak nazwać to bóle głowy, gorączka, zawroty głowy, bóle brzucha, bóle stawów, bóle mięśni i inne. Znajdują się tu również zwroty dotyczące leczenia i opieki medycznej oraz słowa opisujące stan zdrowia pacjenta. Każdy zwrot został wyjaśniony w prosty sposób, co pozwala na szybkie i łatwe nauczenie się języka szwedzkiego. Ten rozdział jest idealny dla każdego, kto chce poszerzyć swoje zdolności komunikacyjne w języku szwedzkim.
0/8
Wynajem lokum do mieszkania
W tej części będzie o szukaniu mieszkania. Poznacie podstawowe zwroty związane z poszukiwaniem mieszkania, dowiecie się jakich formalności trzeba dopełnić oraz nauczycie się słówek związanych z wyposażeniem wnętrz. Dodatkowo dowiedziecie się co nieco o zwyczajach panujących w szwedzkich domach.
0/4
Sprawy urzędowe
W tej części dowiesz się, co należy zrobić po przeprowadzce do Szwecji: dokąd się udać, jakie formalności załatwić, gdzie się zgłosić w razie choroby, jak zarejestrować swój pobyt
0/4
Podstawy gramatyki
Gramatyka szwedzka nie jest bardzo trudna do opanowania, ale oczywiście bez jej znajomości nie będziesz poprawnie posługiwać się językiem. W tym rozdziale opowiem Ci co nie co o podstawach.
0/4
Tajniki szwedzkiej wymowy
Dotarliśmy do najtrudniejszej części w języku szwedzkim - do wymowy. Z pewnością jest o wiele trudniejsza niż gramatyka szwedzka oraz o wiele trudniejsza do nauczenia. Naukę należy oczywiście zacząć od alfabetu i na tym się skupimy.
0/3
Poczuj się dobrze w Szwecji!
About Lesson

CZAS TRWANIA LEKCJI

Minuty Sekundy
Minęło 20 minut. Jeśli potrzebujesz więcej czasu, w porządku.

*Sugerowany maksymalny czas, który należy spędzić na przerabianiu lekcji. 

Dziś spojrzymy na przykładowe menu i zamówimy nasze pierwsze jedzenie w restauracji.

Restauracja i kawiarnia

I jesteśmy w miejscu, do którego prędzej czy później musielibyśmy dotrzeć. Dziś idziemy razem do restauracji.

Będziemy w restauracji wegetariańskiej i w restauracji, gdzie można dostać każde jedzenie.

W każdej restauracji przećwiczymy 2 sytuacje.


På restaurangen 1
W restauracji 1

Restauracja z daniami regionalnymi

Dialog 1


Gäst1: Hej, jag har bokat ett bord för två personer.

Servitör: Hej! Välkomna till vår restaurang. Följ mig, jag visar er till ert bord.


(Gästerna sätter sig vid bordet)


Servitör: Här har ni menyn. Ta er gärna en stund att titta på den.


Gäst1: Tack så mycket. Efter ett tag…Servitör: Vill ni beställa?


Gäst1: Javisst. Jag tar fläskfilé.


Servitör:Något att dricka?


Gäst1: Ja, ett te, tack. 


Serviör: Nåt annat?


Gäst1: Det var allt, tack.


Gäst2: Jag vill ha fisksoppa och vitlöksbröd och svart kaffe.


Servitör: Var det bra så?


Gäst2: Det var allt, tack.


Servitör: Fläskfilé, ett te, fisksoppa och vitlöksbröd och svart kaffe. Maten är klar om 20 minuter.


Dialog 2


Gäst1: Hej, jag skulle vilja beställa huvudrätten nu.


Servitör: Självklart! Vad önskar ni?


Gäst1: Jag skulle vilja ha stekt fläsk med raggmunkar och ett öl.


Servitör: Var det bra så?


Gäst1: Och kladdkaka, tack.


Servitör: Okej.


Gäst2: Jag tar gärna kallrökt lax.


Servitör: Något att dricka?


Gäst2: Ett glas äpplesaft.


Servitör: Stekt fläsk med raggmunkar, ett öl, en kladdkaka,  kallrökt lax, äpplesaft. Maten ska komma om 15 minuter.

Restauracja z daniami vege

Dialog 3


Gäst1: Jag vill beställa varmrätt.

Servitör: Okej. Vi har lunchmeny. Vi har dagens soppa och vegebullar.


Gäst1: Bra, jag tar det. 


Servitör: Något att dricka?


Gäst1: Ja, apelsinjuice.


Servitör: Okej.


Gäst2: Jag tar gärna pannkakor och cola.


Servitör: Var det bra så?


Gäst2: Ja, tack.


Servitör: Dagens soppa, vegebullar, apelsinjuice, pannkakor och cola. Maten ska komma om 15 minuter.Dialog 4Gäst: Jag vill ha något att äta och dricka.


Servitör: Självklart! Vad önskar du?


Gäst: Jag skulle vilja ha en linsgryta. Och till att dricka,en läsk.


Servitör: Absolut, en linsgryta och en läsk. Något mer?


Gäst: Nej, det är allt för mig.


Servitör: Perfekt, jag kommer att skicka in er beställning.


På restaurangen 2
W restauracji 2

Szwedzka wioska – odcinek 14

W dzisiejszym odcinku szwedzkiej wioski zwiedzamy restauracje, w których klienci będą zamawiać różne przysmaki.


Ważne!

UWAGA!
Powyższe dialogi celowo nie zostały przetłumaczone, za to zostało przeniesione 1:1 do odcinka 14 “Szwedzka Wioska”, który jest częścią tej lekcji.
Obejrzyj serial. Możesz w trakcie oglądania robić notatki, które pomogą Ci zrozumieć powyższe dialogi.
Oczywiście jeśli będziesz w restauracji w Szwecji, koniecznie złóż swoje pierwsze zamówienie po szwedzku.