Course Content
Powitania i pożegnania
Witajcie na kursie języka szwedzkiego online! Cieszymy się, że zdecydowaliście się do nas dołączyć i rozpocząć swoją przygodę z językiem szwedzkim. W pierwszym rozdziale kursu skupimy się na nauce podstawowych zwrotów i wyrażeń, które pomogą Wam poprowadzić proste rozmowy po szwedzku. Nauczymy się, jak się witać i żegnać, a także jak przedstawić siebie innym. To bardzo ważne, aby nauczyć się tych podstawowych zwrotów, ponieważ będą one używane w każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy rozmawiamy z osobą, którą już znamy, czy też z zupełnie nową osobą. W trakcie nauki będziemy korzystać z różnych metod, takich jak nagrania audio, wideo i interaktywne ćwiczenia, aby pomóc Wam w utrwaleniu materiału. W każdej lekcji znajdziecie też przykłady dialogów i ćwiczenia, które pomogą Wam w praktycznym zastosowaniu nowo nabytych umiejętności językowych.
0/11
Sprawy codziennie i podróżowanie
Ten rozdział poświęcony jest sprawom codziennym i podróżowaniu. Obejmuje podstawowe zwroty w języku szwedzkim, które pomogą nam w komunikacji w życiu codziennym. Rozpoczynamy od liczb, a następnie przechodzimy do opisu naszego dnia, by płynnie przejść do kwestii związanych z podróżowaniem. Często używanym słowem jest "till", które oznacza "do". Możemy go użyć, aby wyrazić, że udajemy się w konkretne miejsce. Dodatkowo, istnieje również zwrot "från", co oznacza "z". Gdy mówimy o podróżowaniu po Szwecji, możemy powiedzieć, że jedziemy "till Stockholm" (do Sztokholmu) lub "från Stockholm" (z Sztokholmu). Kolejnym ważnym szwedzkim wyrażeniem jest "jag", co oznacza "ja". Jest to słowo, którego używamy, gdy mówimy o sobie. Możemy go użyć, aby powiedzieć, że udajemy się w konkretne miejsce lub wykonujemy jakąś czynność. Na przykład, możemy powiedzieć "jag åker till Stockholm" (jadę do Sztokholmu). Poznamy również szwedzkie nazwy środków transportu. Ten rozdział zawiera także inne podstawowe szwedzkie słowa, z którymi mieliście już okazję się zapoznać i które są używane w życiu codziennym. Wśród nich znajdują się "hej" i "hejdå", które służą jako pozdrowienie i pożegnanie. Inne popularne słowa to "tack" (dziękuję) i "ursäkta" (przepraszam).
0/11
Hotel
Niniejszy moduł zawiera podstawowe słownictwo związane z hotelem oraz zwroty, które pomogą kursantom skutecznie załatwić podstawowe sprawy w hotelu, takie jak opłacenie pokoju czy znalezienie hotelowej restauracji. Kursanci będą mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi słowami i zwrotami w języku szwedzkim, umożliwiającym sprawną komunikację w hotelowym otoczeniu. Dzięki nabytym umiejętnościom będą w stanie bez trudności uregulować płatność za pobyt, odnaleźć miejsce, gdzie zjeść posiłek wewnątrz hotelu oraz skorzystać z różnych udogodnień.
0/5
Jedzenie i zakupy
Ten rozdział zawiera podstawowe słownictwo i zwroty związane z jedzeniem. Będziesz mieć okazję potrenować wymowę oraz nauczysz się zamawiać jedzenie w restauracji. Opowiemy też kilka kulturowych ciekawostek, które mogą Ci się przydać podczas podróży do Szwecji.
0/8
U lekarza
Ten rozdział zawiera przegląd podstawowych zwrotów w języku szwedzkim w zakresie medycyny. Zawiera on wiele przydatnych słów i zwrotów, które pomogą w rozmowie z lekarzem i w opisaniu dolegliwości. Najczęściej występujące dolegliwości, które należy wiedzieć jak nazwać to bóle głowy, gorączka, zawroty głowy, bóle brzucha, bóle stawów, bóle mięśni i inne. Znajdują się tu również zwroty dotyczące leczenia i opieki medycznej oraz słowa opisujące stan zdrowia pacjenta. Każdy zwrot został wyjaśniony w prosty sposób, co pozwala na szybkie i łatwe nauczenie się języka szwedzkiego. Ten rozdział jest idealny dla każdego, kto chce poszerzyć swoje zdolności komunikacyjne w języku szwedzkim.
0/8
Wynajem lokum do mieszkania
W tej części będzie o szukaniu mieszkania. Poznacie podstawowe zwroty związane z poszukiwaniem mieszkania, dowiecie się jakich formalności trzeba dopełnić oraz nauczycie się słówek związanych z wyposażeniem wnętrz. Dodatkowo dowiedziecie się co nieco o zwyczajach panujących w szwedzkich domach.
0/4
Sprawy urzędowe
W tej części dowiesz się, co należy zrobić po przeprowadzce do Szwecji: dokąd się udać, jakie formalności załatwić, gdzie się zgłosić w razie choroby, jak zarejestrować swój pobyt
0/4
Podstawy gramatyki
Gramatyka szwedzka nie jest bardzo trudna do opanowania, ale oczywiście bez jej znajomości nie będziesz poprawnie posługiwać się językiem. W tym rozdziale opowiem Ci co nie co o podstawach.
0/4
Tajniki szwedzkiej wymowy
Dotarliśmy do najtrudniejszej części w języku szwedzkim - do wymowy. Z pewnością jest o wiele trudniejsza niż gramatyka szwedzka oraz o wiele trudniejsza do nauczenia. Naukę należy oczywiście zacząć od alfabetu i na tym się skupimy.
0/3
Poczuj się dobrze w Szwecji!
About Lesson


Presens
Czas teraźniejszy w języku szwedzkim

CZAS TRWANIA LEKCJI

Minuty Sekundy
Minęło 15 minut. Jeśli potrzebujesz więcej czasu, w porządku.

*Sugerowany maksymalny czas, który należy spędzić na przerabianiu lekcji. 

Czas teraźniejszy

W tej lekcji skupimy się krótko na czasie teraźniejszym. Czyli o czasie, w którym były tworzone niemal wszystkie zdania, które pojawiły się na tym kursie.

Czas teraźniejszy w języku szwedzkim – presens, to czas który służy do opisywania zdarzeń, sytuacji i działań mających miejsce w chwili obecnej. W języku szwedzkim, czas teraźniejszy nie odmienia się przez osoby, co oznacza, że forma czasownika pozostaje stała niezależnie od tego, czy mówimy o pierwszej osobie (ja), drugiej osobie (ty), czy trzeciej osobie (on/ona/ono).

W języku szwedzkim mamy czasowniki regularne i nieregularne. Czasowniki regularne w czasie teraźniejszym są stosunkowo łatwe do odmiany. Aby utworzyć czas teraźniejszy dla większości czasowników, dodajemy odpowiednią końcówkę do bezokolicznika czasownika (zdecydowana większość czasowników w bezokoliczniku kończy się na -a, np. prata, tala, äta, dricka) , czyli ar-, er lub -r.  Przyjrzyjmy się bliżej czasownikowi, pratar (mówić), który w czasie teraźniejszym brzmi tak samo dla różnych osób:

Jag pratar (ja rozmawiam)

Du pratar (ty rozmawiasz)

Han pratar (on rozmawia)

Hon pratar (ona rozmawia)

Vi pratar (my rozmawiamy)

Ni pratar (wy rozmawiacie)

De pratar (oni/one rozmawiają)

Więcej przykładów

Oto pięć przykładów różnych czasowników w czasie teraźniejszym w języku szwedzkim wraz z ich zastosowaniem w zdaniach:

1. Läsa (czytać):

Jag läser en bok. (Czytam książkę.)

2. Skriva (pisać):

Hon skriver ett brev. (Ona pisze list.)

3. Sjunga (śpiewać):

Vi sjunger en sång. (Śpiewamy piosenkę.)

4. Köra (jechać):

De kör till jobbet. (Oni/one jadą do pracy autem.)

5. Komma (pochodzić):

Barnet kommer från Polen. (Dziecko pochodzi z Polski.)


BRAWO! JUŻ WIĘKSZOŚĆ KURSU MASZ UKOŃCZONE. ODBIERZ PREZENT!

Wpisz kod CZASOWNIKI w koszyk, aby ściągnąć za darmo e-book